czwartek, 21 czerwca 2012

Opinia o klubie Harenda Warszawa

Postanowiłem, że od czasu do czasu zamieszczę opinie o miejscach, które odwiedzam lub odwiedzałem. Dziś wezmę pod lupę klub-restauracje Harenda, która mieści się na Krakowski przedmieściu.

Osobiście byłem tam trzy raz w tym raz bawiłem się na sylwestrze. Jeśli chodzi o sylwester w klubie Harenda to uważam za udany choć został mi delikatny niesmak gdy podczas całej imprezy nie podano nic do stołu. Na początku były stoły zastawione i wszystko wyglądało dobrze lecz z upływem czasu obsługa mniej się interesowała gośćmi. Szwedzki stół co prawda był ale moim zdaniem za takie pieniądze jakie biorą powinni podać trzy posiłki każdemu do stołu bo wiadomo, że na sylwestrze człowiek się bawi, a o jedzeniu mało myśli...

środa, 20 czerwca 2012

Korki w Warszawie

Cóż ktoś kto jeździ po Warszawie samochodem doskonale zdaje sobie sprawę, że po Warszawie jeździ się stojąc. Najśmieszniejsze jest jednak to, że wszędzie (w tv) najczęściej mówią, że ma to jakiś kosmiczny powód. Obecnie to korki na mieście powodują mecze euro, budowa  metra, a do zimy spadnie nam śnieg na głowę i okaże się, że korki w Warszawie spowodowane są? Śniegiem! A jak nie będzie śniegu to będzie deszcz trochę to irytujące jakby nie można było w tych czasach pomyśleć o rozwiązaniach, które usprawniłyby ruch po Warszawie. Może warto zebrać kilka osób znających się na rzeczy i zrobić z tym porządek.

niedziela, 17 czerwca 2012

Warszawa nocą

Warszawa nocą jest zupełnie innym miastem niż w dzień. Moim zdaniem będąc w Warszawie jako turysta koniecznie trzeba wyjść i przyjrzeć się miastu pod osłoną nocy. Kiedy zapada zmrok stolica zaczyna barwić się  sztucznym oświetleniem co dotyczy zarówno oświetlenia ulic jak wieżowców i mostów.

Warszawa nocą
Warszawa nocą
Widok Warszawy po zachodzie słońca jest niezwykle okazały szczególnie na moście gdy spogląda się w kierunku centrum - wtedy człowiek uświadamia sobie, że taka metropolia nigdy nie śpi i zawsze jest gotowa do przyjęcia nowych odwiedzających ją osób.

Równie pięknie prezentuje się Warszawski świt jak to śpiewał w swojej piosence Niemen - można z całą pewnością przyznać mu rację. Stolica budzi się do życia systematycznie zabijając nocną ciszę. Myślę, że większość osób, która to czyta i mieszka w mieście wie o czym mówi. Zabawne ale w nocy stolica ma nawet inny zapach może spowodowane jest to bardziej rześkim powietrzem z powodu ochłodzenia się temperatury i spadku spalin, ale wydaje się, że każdy Warszawiak z zamkniętymi oczami wychodząc na balkon stwierdzi czy jest noc czy dzień.

Warszawa w nocy
Warszawa w nocy
Oczywiście na wsi też można w ten sposób odnaleźć różnice miedzy rankiem, nocą, a dniem lecz moim "okiem" miastowe rozróżnienie tych pór wydaje się bardziej zastanawiające. Pomimo oddalenia od przyrody gdzieś nawet w Warszawie się ona unosi bo jak inaczej wytłumaczyć to zjawisko. Jeśli do nocnego krajobrazu Warszawy dodamy obraz tuż po ulewnych deszczach wychodzi coś pięknego! Choć ten deszcz to może kwestia gustu ale ja uwielbiam jak pada deszcz i świeże, rześkie powietrze po opadach z nieba.

Park łazienkowski w Warszawie

Park łazienkowski w Warszawie
Park łazienkowski w Warszawie


Chyba najbardziej znany park w Warszawie to właśnie łazienki królewskie, które będąc w stolicy trzeba koniecznie odwiedzić. Park ten powstał w XVIII wieku jest w nim bardzo dużo zabytków i masę budynków.

 

 

 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie mieści się na Al. Jerozolimskie 3 tuż obok muzeum narodowego. Jest to bardzo ciekawe muzeum posiada wile ekspozycji takich jak: czołgi, samoloty, samochody, mundury i bronie.

Na pewno jest to muzeum, w którym dobrze spędzimy czas z całą rodziną więc będąc w Warszawie trzeba je zobaczyć. Nasze dzieci z pewnością nie będą się w nim nudzić.


Muzeum otwarte jest od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16 w środę Warszawskie muzeum otwarte jest o godzinę dłużej. Warto przy tym wspomnieć, że muzeum wojska polskiego zamknięte jest w poniedziałek i wtorek.

Starówka Warszawska

starówka Warszawska
Na pewno warto zobaczyć starówkę Warszawską jest ona dość duża i myślę, że poświęcenie jej jednego dnia na zwiedzanie to optymalny czas. Warto po niej przejść się powoli i zwiedzić ją dokładnie ponieważ jest to jedno z piękniejszych miejsc w Warszawie.


Warto zobaczyć zamek i rynek. Szczególnie polecam po spacerować miedzy wąskimi uliczkami starego miasta naprawdę można poczuć klimat starej Warszawy.

Muzeum narodowe w Warszawie

Muzeum narodowe Warszawa
Muzeum narodowe Warszawa


Muzeum narodowe mieści się w Warszawie na Alejach Jerozolimskie 3. Czy warto polecić je turystom odwiedzającym Warszawę? Moim zdaniem warto polecić, ale głównie tym, których choć trochę interesuje albo chętnie się zainteresują sztuką w formie obrazu.





Raczej wyprawa do muzeum narodowego z dziećmi to nie jest najlepszy pomysł ponieważ dzieci raczej nie będą lubować się w obrazach. Więc jeśli musimy wybrać się z dziećmi to na krótko bo i tak po jakimś czasie zaczną się nudzić.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 18:00 przy czym w czwartek muzeum otwarte jest do 21:00 warto przy tym podkreślić, że poniedziałek to dzień zamknięty dla zwiedzających. Ceny biletów są dostępne od 10-15zł


Skąd się wzieła nazwa Warszawa?

Skąd nazwa Warszawa?
Skąd nazwa Warszawa?
Kolejny historyczny znak, który jest do dziś używany, aby określać naszą stolice. Więc nazwa Warszawa pojawia się od 1321 roku lecz wtedy brzmiała inaczej Warseuiensis - trzeba przyznać, że była to nazwa bardziej skomplikowana widocznie już od tamtych lat Polacy lubili komplikować sobie życie.

Przez kolejne lata nazwa miasta zmieniała się w formę coraz bardziej przypominającą obecną nazwę.
W 1342 roku nazwa brzmiała już Varschewia po upływie kolejnych lat możemy znaleźć nazwę Warschouia (konkretnie w 1482), aż w końcu spotykamy się w średniowieczu gdzie Warszawa nazywana była Warszowa - później przez lata zmieniła się jej wymowa i powstała dzisiejsza nazwa.

Skąd pomysł na nazwanie miasta Warszawa? Najprawdopodobniej pochodzi on od imienia Wars, która jest skróconą wersją imion Warcisław, Wrocisław.






Zaczniemy od początku Warszawy

Oczywiście nie zamierzamy pisać tutaj tysiąc dat i dziwny nazw jak to w podręcznikach do historii bywa ponieważ każdy może wziąć do ręki tak owy podręcznik i go przeczytać. Raczej pragnę się skupić na ciekawostkach, które wydają mi się interesujące.

historia Warszawa
historia Warszawa
Zatem wszystko ma swój początek tak i właśnie Warszawa go miała choć informację na jego temat są śladowe. Z tych informacji możemy wywnioskować iż obecna stolica powstała na przełomie XIII-XIV wieku i uzyskała lokację (tereny) około 1300 roku. Niestety do dziś nie odnaleziono żadnego dokumentu, który określał by granice Warszawy z tamtych lat. Chyba najstarszym dokumentem, który określa granice Warszawy jest ten z 1413 roku, w którym możemy znaleźć już wzmianki o tym, że Warszawa była istotnym miastem dla  Polski. Ów Warszawa wynosił wtedy około 20 hektarów. To tyle o jej początku po więcej odsyłam do podręczników historii.

Warszawska Warszawa startujemy!

syrenka warszawska
syrenka warszawska
Blog pod tytułem "Warszawska Warszawa" z radością uznaje za otwarty! Postaram się systematycznie go prowadzić i dodawać zarówno nowe wiadomości z naszej stolicy jak i te związane z historią Warszawy.


blog Warszawa, Warszawa, Warszawska Warszawa


Możliwe, że od czasu do czasu zamieszczę tutaj informację związane z kulturą i imprezami, które od bywać się będą w naszym mieście. Myślę, że blog nie będzie przydatny tylko dla Warszawiaków ale znajdą tutaj coś dla siebie również turyści wybierający się do Warszawy.

Dlatego też serdecznie zapraszam do odwiedzania naszego stołecznego bloga!